Bylinkové čaje: Príprava, použitie a ich účinky (nielen) počas zimy

Bylinkové čaje sú neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Používať ich môžeme kedykoľvek, no najmä v zime nám príde akosi prirodzenejšie siahnuť po príchode domov po bylinkách a pripraviť si teplý bylinkový čaj, aby sme sa aspoň trochu zahriali. Keďže naše telo a imunita viac namáhané, nie je naša túžba po teplom bylinkovom čaji vôbec zlá.

Liečivé bylinky môžu zlepšiť vašu imunitu

Liečivé bylinky môžu zlepšiť vašu imunitu.

Zdroj foto: www.pixabay.com


Okrem toho, že v zime čelíme oslabenému organizmu, po sviatkoch niekedy pribúdajú aj tráviace problémy či potreba
detoxikácie a relaxácie, nehovoriac o povianočných a  novoročných záväzkoch trochu do leta schudnúť. V tomto článku sa pozrieme na to, aké bylinkové čaje nám môžu pri jednotlivých problémoch pomôcť, ktoré z nich si vybrať počas zimného obdobia a ako ich pripraviť tak, aby mali čo najlepšie účinky. 

1. Čo sú bylinkové čaje a aké sú ich hlavné benefity 

Bylinkové čaje sa pripravujú z rôznych častí rastlín, ako sú listy, kvety, korene alebo plody bylín. Vedeli ste, že názov čaj, ktorý dnes používame aj na označenie odvarov z bylín, bol pôvodne odvodený od pomenovania čajovník? Bol to názov rastliny, ktorej listy sa používali (a dodnes používajú) na prípravu zelených, čiernych či bielych čajov. Postupom času sa však pomenovanie čaj natoľko udomácnilo, že ho dnes používame nielen v názvoch odvarov z čajovníka, ale aj ako pomenovanie mnohých iných nápojov, ktoré vznikajú zparením rôznych častí rozličných rastlín alebo bylín.

Čaje z liečivých byliniek nie sú len chutné, ale aj zdravé. Obsahujú totiž mnoho prírodných látok a antioxidantov, ktoré priaznivo pôsobia na náš organizmus a dokonca liečia rôzne zdravotné problémy.

Medzi hlavné výhody byliniek a liečivých čajov patrí:

  • Relaxácia a zníženie stresu – Čaje s bylinkami akými sú medovka, levanduľa alebo valeriána majú upokojujúce účinky, ktoré pomáhajú pri nespavosti a nadmernom strese.
  • Podpora imunity – Čaje z echinacei alebo zázvoru pomáhajú posilniť obranyschopnosť organizmu a dlhodobo zvyšujú imunitu.
  • Podpora pri chudnutí – Kombináciou bylín, akými sú napríklad žihľava, breza a maliník dokážete vytvoriť úžasný bylinkový čaj na chudnutie, avšak aj zelený čaj alebo matcha majú vlastnosti, ktoré pomáhajú zlepšiť metabolizmus a podporujú spaľovanie tukov.
  • Zlepšenie trávenia – Bylinky ako mäta, fenikel alebo harmanček pomáhajú pri tráviacich problémoch, zmierňujú bolesti brucha a podporujú správne trávenie.
  • Zdravie močových ciest a prostaty – Praslička, alchemilka, ale aj čaje z vŕbovky (známe ako “Ivan čaj “) majú priaznivý vplyv na močové cesty a bezbolestné vylučovanie. 

 

Bylinkové čaje z vŕbovky sú vynikajúce na zdravie močových ciest a prostaty_1

Bylinkové čaje z vŕbovky sú vynikajúce na zdravie močových ciest a prostaty

Zdroj foto: vlastný archív

2. Najlepšie liečivé bylinky na zimu

Zima je obdobím, kedy je naše telo oslabené a čelí mnohým výzvam - znížená imunita, zvýšené riziko nachladnutia, viac zápalov či horúčky. Ak využijete správnu bylinku alebo rovno ich mix, dokážete svojmu organizmu veľmi pomôcť, udržať si silnú imunitu, prípadne čím skôr vyzdravieť. Aké bylinky teda použiť?

  • Zázvor – Tento korenistý zázrak pomáha pri podpore imunity a zároveň má hrejivé účinky, čo je v zimných mesiacoch neoceniteľné. Najsilnejší čaj si pripravíte z prášku z rozdrveného koreňa alebo z čerstvo nakrájaných plátkov.
  • Mäta – Bylinka, ktorú si mnohí pestujú aj doma, je vynikajúca na trávenie. Ideálna pre je tých, ktorí bojujú s pocitmi nafúknutia alebo nadúvaním. Vďaka jej skvelým účinkom, ale aj kvôli nezameniteľnej chuti ju nájdete v mnohých zmesiach bylinkových čajov.
  • Harmanček – Čaj z harmančeka, inak aj kamilkový čaj, je známy svojimi upokojujúcimi účinkami. Pomáha pri nespavosti a podporuje kvalitný spánok. Vynikajúci je aj pri prechladnutí alebo v kombinácii s medom aj pri začínajúcej bolesti hrdla. 
  • Šalvia – Vhodná pri nachladnutí, zápale, bolesti hrdla či zubov. Má silné protizápalové účinky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky prechladnutia. Šalvia je však veľmi silná, preto sa ako bylinkový čaj podáva len 2-3 krát do dňa. Viac krát za deň ju môžete použiť len ako kloktadlo.
  • Pestrec mariánsky – Ideálna bylinka na detoxikáciu, ktorá je obzvlášť užitočná po sviatkoch, keď je náš organizmus vystavený väčšiemu množstvu nezdravého jedla a alkoholu.

 

 

##PRODUCT-WIDGETS-35491##

 

3. Bylinkové čaje na konkrétne problémy

V prípade špecifických zdravotných problémov je potrebné vybrať čaje, ktoré sú na tú-ktorú diagnózu najvhodnejšie. Aby ste nemuseli prehľadávať celý zoznam byliniek, uvádzame základné zdravotné problémy v zime a čaj, ktorý vám v tom-ktorom prípade môže pomôcť.

  • Čaj na imunitu a prevenciu nachladnutia: Kombinácia echinacey, zázvoru a medovky je vynikajúcim spôsobom, ako podporiť imunitu a chrániť sa pred nachladnutím. Echinacea je známa svojimi schopnosťami stimulovať imunitný systém a znižovať riziko infekcií, zatiaľ čo zázvor má protizápalové účinky a podporuje lepší krvný obeh. Medovka je výborná na upokojenie tela a podporu obranyschopnosti. Ďalšie účinné bylinky zahŕňajú bazu čiernu, ktorá má antivírusové vlastnosti, a kurkumu, ktorá je silným protizápalovým antioxidantom, užitočným najmä v období zvýšeného výskytu chorôb.
  • Čaj na trávenie a žalúdočné problémy: Mäta, fenikel a harmanček sú bylinky, ktoré sú veľmi nápomocné pri rôznych tráviacich ťažkostiach, ako sú nadúvanie alebo bolesť brucha. Mäta upokojuje tráviaci trakt, zmierňuje plynatosť a kŕče, fenikel podporuje zdravé trávenie a zmierňuje plynatosť, a harmanček má upokojujúce účinky na žalúdok. Okrem týchto byliniek môžeme využiť aj zázvor, ktorý pomáha pri nevoľnosti a zlepšuje trávenie, a pestrec mariánsky, ktorý má detoxikačné účinky na pečeň a podporuje tráviace procesy.

Pestrec mariánsky, ktorý sa nachádza v pečeňovom bylinkovom čaji, má detoxikačné účinky na pečeň

   Pestrec mariánsky, ktorý sa nachádza v pečeňovom bylinkovom čaji, má detoxikačné účinky na pečeň

Zdroj foto: vlastný archív

  • Čaj na chudnutie a detoxikáciu: Zelený čaj a matcha sú obľúbené pre svoje schopnosti podporovať spaľovanie tukov a urýchľovať metabolizmus. Sú ideálne na detoxikáciu tela. Pomáhajú mu totiž efektívne spaľovať kalórie. Okrem týchto čajov môžeme zaradiť biely čaj, ktorý je bohatý na antioxidanty a tiež napomáha spaľovaniu tukov, púpavu, ktorá podporuje činnosť pečene a vylučovanie toxínov. Žihľava je tiež skvelá, a to na čistenie tela a reguláciu vylučovania vody.
  • Čaj na relaxáciu a lepší spánok: Medovka, valeriána a harmanček sú bylinky, ktoré majú vynikajúce upokojujúce účinky a podporujú lepší spánok. Medovka znižuje stres a úzkosť, valeriána je účinná pri nespavosti a celkovom upokojení nervového systému, harmanček je výborný na relaxáciu pred spaním. Okrem týchto byliniek je veľmi nápomocná aj levanduľa, ktorá zlepšuje kvalitu spánku a upokojuje myseľ, a skalský koreň, ktorý pomáha pri uvoľnení napätia. Mučenka je ďalšia účinná bylinka, ktorá je známa svojimi upokojujúcimi účinkami a zlepšuje spánok, takže je ideálna pre tých, ktorí majú problémy so zaspávaním.

5. Bylinkový čaj - príprava a postup na ktorom záleží

Aby ste z bylinkových čajov vyťažili maximum, je dôležité vedieť, ako ich správne pripraviť. Príliš horúca voda alebo pridlhý čas luhovania môže spôsobiť, že namiesto čaju pripravíte výluh, ktorý je vhodný skôr na obklady alebo ako kloktadlo (samozrejme, pri výbere správnych byliniek). 

  • Teplota vody: Na lúhovanie bylinkových čajov je najlepšia horúca voda, ktorá dosahuje teplotu približne 85-90 °C. Tento teplotný rozsah pomáha uchovať všetky prospešné vlastnosti bylín.
  • Doba lúhovania: Pre optimálnu extrakciu účinných látok nechajte čaj lúhovať 5 až 10 minút, v závislosti od druhu bylinky.
  • Tipy na zvýraznenie chuti: Ak chcete zlepšiť chuť čaju, môžete pridať med, citrón alebo škoricu, čo čaj obohatí o ďalšie arómy a zlepšuje celkový zážitok

    odber noviniek newsletter_1.

6. Bylinkové čaje ako darček

Bylinkové čaje sú skvelým nápadom na darček, najmä počas zimného obdobia, keď sa darujú tradičné vianočné darčeky.

  • Homemade čajové mixy: Vytvorte si vlastné darčekové balíčky s bylinkovými čajmi, ktoré ste v lete nazbierali. Môžete ich darovať rodine a priateľom. Čaje na imunitu, relaxáciu alebo trávenie sú vždy praktické a užitočné.
  •  Sypané bylinkové čaje v sade: Namixujte priateľom sadu sypaných čajov vhodných na zimné obdobie. Skúste skombinovať bylinkové čaje, ktoré pomáhajú odbúravať tuk ( “daň” za vianočné zákusky) s čajmi, ktoré pôsobia relaxačne (takmer každý si na sviatky dopraje aspoň trochu oddychu)

7. Zima a jej výzvy: Ako vám pomôžu bylinkové čaje

Zima so sebou prináša výzvy, ako je nachladnutie, tráviace ťažkosti a únava. Bylinkové čaje sú v týchto obdobiach ideálnym riešením:

  • Prevencia nachladnutia: Echinacea, lipa a baza sú bylinky, ktoré pomáhajú posilniť imunitný systém a bojujú proti vírusom.
  • Trávenie po sviatkoch: Mäta, fenikel a zázvor pomôžu zlepšiť trávenie po jedlách plných tukov a sladkostí.
  • Zlepšenie nálady a zimnej únavy: Medovka, harmanček a ľubovník pomôžu zlepšiť náladu a zvládnuť zimnú depresiu.

8. Prečo si vybrať bylinkové čaje z Herbatica.sk

Ak chcete mať istotu, že pijete kvalitné bylinkové čaje, je dôležité vybrať si produkty od overených pestovateľov a certifikovaných dodávateľov. Na našom e-shope www.herbatica.sk vám ponúkame široký výber bylinkových čajov:

  • Široká ponuka kvalitných čajov – Vyberte si zo širokého sortimentu čajov, ktoré sú čerstvé a kvalitné.
  • Bylinky od overených pestovateľov – Naše bylinky pochádzajú od certifikovaných pestovateľov prevažne z Českej republiky. Vďaka tomu máme nielen certifikované produkty, ale aj podporujeme lokálnu výrobu a malých podnikateľov.
  • Praktické balenia – Čaje sú balené v praktických baleniach, ktoré sú vhodné na každý deň, ale hodia sa aj ako darček.
  • Vyberte si - V ponuke máme napríklad očistné čaje, čaje na imunitu, žalúdok a črevá, nádchu a prechladnutie a mnoho ďalších.

 

  Bylinkové čaje sú súčasťou zdravého životného štýlu

Bylinkové čaje sú súčasťou zdravého životného štýlu

Zdroj foto: www.pixabay.com

Záver

Bylinkové čaje sú vynikajúcim pomocníkom na podporu zdravia - o to viac počas zimy. Pravidelným pitím bylinkových čajov môžete posilniť svoju imunitu, zlepšiť trávenie a upokojiť telo a myseľ. Nezabudnite, že pri príprave čaju by ste vždy mali používať kvalitné bylinky - či už doma nasušené alebo nakúpené od overenej značky. Navštívte napríklad náš e-shop Herbatica.sk a objavte našu ponuku kvalitných bylinkových čajov, ktoré vám pomôžu udržať sa fit aj počas zimy.

 

Zdroje:

  1. https://www.traditionalmedicinals.com/blogs/herb-library
  2. https://www.scribd.com/document/560104528/The-Big-Book-of-Herbal-Medicine-300-Natural-Remedies-for-Health-and-Wellness
  3. https://www.scribd.com/document/120600680/The-complete-Book-of-Herbal-Teas 
  4. Jeff Cox, Marie-Pierre Moine: Bylinky v našej kuchyni
  5. Chrisitane Lentz: Ovocie a zelenina ako liek

 

Článok bol pripravený naším tímom.
Copyediting a korektúra: Gabriela Volfová

 

foto Gabi HerbaticaGabriela Volfová
Certifikovaný poradca pre výživu

Člen tímu Herbatica, ktorý prináša prírodné produkty na trh od roku 2015.
Milovníčka prírody a vedomého života, ktorá verí, že zázraky sa dejú...každý deň.
Vo väčšine našich článkov vychádzame z odborných štúdií alebo vedeckých prác.
Kontakt: gabriela@herbatica.sk

ikona herbatica FBikona herbatica IGikona herbatica YT


Nenašli ste, čo ste hľadali? Alebo si potrebujete doplniť ďalšie informácie?
Tých tu máme dosť - skúste do vyhľadávacieho okna zadať slovo ako napr
. „ migréna, hemeroidy, bradavica, ekzém, bolesti chrbtice alebo nakuknite do nášho BLOGU.

 

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho, urobíte nám radosť :)