Návrat k tradíciám je dobrá vec – obnovujeme niečo z folklóru, nadväzujeme na všeličo v minulosti, učíme deti alebo dospelých dávno zabudnuté remeslá. Prečo nie? Práca vlastných rúk, radosť z výsledku, kontakt s materiálom je veľmi podnetná.
Punc tradičnosti (teda remeselného spracovania, dobrých surovín, pôvodnej receptúry) dávajú svojim výrobkom aj mnohé firmy. Kúpite „tradičný chlieb“, tradične vyrábané oblečenie, tradičné čaje,…Veľakrát sa Vy, ktorí preferujete zdravý životný štýl, stretávate s pojmom tradičná medicína.
Ten je však veľmi všeobecný, nakoľko každá krajina mala svoje prírodné špecifiká a receptúry, ktoré nahrádzali po stáročia vedomosti medicíny a farmakológie súčasnosti.
Rusko, lebo o tradičnej medicíne tejto krajiny chcem písať, je obrovské. Na jeho hraniciach sa stretávali rôzne kultúry, na jeho území rástli iné liečivé rastliny v stepi, iné v brezových lesoch a iné napríklad na úpätí Altaja. Ak hovoríme o tradičnej medicíne v Rusku, musíme spomenúť nielen byliny a bylinkárov, ale aj mnoho iného.
Pojem tradičná (ruská) medicína zahŕňa v sebe všetky spôsoby liečenia pomocou prírodných prostriedkov, ktoré boli objavené buď náhodou alebo cieleným vyhľadávaním liečiva v prírode na konkrétny problém a potom predávané ústnou tradíciou alebo výchovou nasledovníkov (uchované písomné záznamy receptov z bylín).
Nesmieme zabudnúť na vplyvy iných kultúr, s ktorými sa predchádzajúce generácie stretávali. Na územie Ruska prichádzali cudzinci pozvaní na cársky dvor a prinášali so sebou poznatky liečiteľov z rodných krajín. Čiže do 20-teho storočia zdravie drvivej väčšiny ruského obyvateľstva záviselo od tých, ktorí vedeli s darmi prírody zaobchádzať.
Prvá písomná zmienka o tom, ako boli takíto liečitelia organizovaní a čo bolo ich úlohou pochádza približne z 10. stor. n.l z diela „Russkije zakony“ z pera kyjevského kňaza Vladimira Monomacha Nikde ale nenájdete zoznam všetkých tých, ktorí liečili v malých či väčších dedinách po celom Rusku. Len pre zaujímavosť: pre liečiteľov (bylinkári, naprávači kostí, alebo liečitelia pomocou kúpeľov či sáun) existovala za čias cára Alexeja Michajloviča (1626-1676) škola, kde sa stretávali aj s poznatkami medicíny z iných krajín.
Tradičná ruská medicína (tak ako tradičné medicínske systémy iných krajín) mala viacero spôsobov liečby. Ako prvý sa vždy vyzdvihuje ten najznámejší – liečba pomocou bylín alebo húb. Liečivá sa pripravovali vo forme čajov, odvarov, obkladov, kúpeľov, lúhovaním alebo macerovaním v alkohole či oleji. Niektoré byliny dobre poznáme aj na Slovensku ( podbeľ, žihľava, púpava, skorocel, kostihoj) ale niektoré sú typické len pre Rusko (čaga, mumio).
Surovina (teda rastliny) boli ľahko dostupné a predsa sa k nim pristupovalo s úctou – každá má svoj čas zberu, svoj spôsob sušenia a uchovávania a každá musela byť k dispozícii aj v zime. Ich zbieraním sa zaoberali bylinkári ( v ruštine: travniki) – zaujímavosťou je, že v Rusku sa tejto činnosti venovali aj muži. Na Slovensku bolo zbieranie bylín predovšetkým ženskou záležitosťou. Bylinkár zároveň liečivé rastliny spracovával a vyrábal z nich potrebné prípravky.
Úžasným vynálezom tradičnej ruskej medicíny boli po celej krajine rozšírené „kúpele“ (kade s vodou, piecka, sauna s kameňmi a ležadlá slúžiace na naprávanie chrbta alebo masáže) slúžiace nielen na hygienu. Prinášali výrazný liečebný efekt . Napríklad prechladnutiam sa predchádzalo otužovaním – stačilo sa okúpať v horúcej vode a potom skočiť do vody studenej (systém saunovania) alebo sa do vody pridávali odvary z bylín, ktoré liečili kožné ochorenia, hojili rany, zmierňovali zápaly a odstraňovali kozmetické problémy, je známe liečenie problémov s obličkami pomocou kombinovania kúpeľa a pôsobenia horúcej pary.
Dalo by sa veľa písať o čiernom mineráli šungit či o múmiu.
O tom, že výrobky z bylín na základe poznatkov ruských bylinkárov majú významný vplyv na zdravie človeka, niet pochýb. Tradičná ruská medicína zanechala dedičstvo obrovského významu a my v Herbatice sa snažíme sprístupňovať produkty namiešané z prvotriednych surovín širokej verejnosti. Objavte s nami klenoty ruskej medicíny.