Za studena lisované oleje #5 Olej z pestreca mariánskeho
Pestrecový olej sa získava extrakciou z rastliny Pestreca mariánskeho pri nízkych teplotách, vďaka čomu sú v ňom obsiahnuté biologicky účinné látky vo vysokom množstve.
Hlavnou liečivou zložkou tohto oleja je komplex účinných látok pod názvom silymarín, čo spôsobuje, že rastlina, ako aj výťažky z nej majú predovšetkým ochranný a liečivý vplyv na pečeňové bunky. Okrem tohto mimoriadne cenného liečivého účinku môžete olej využívať aj pri liečbe rôznych kožných poranení, vredov, popálenín alebo omrzlín kože. Užívaním pestrecového oleja významnou mierou prispejete k posilneniu celkovej imunity a odolnosti vášho organizmuvoči chorobám. Olej má výrazné hojivé, protizápalové účinky a chráni organizmus pre účinkom toxických látok, ktoré sa do neho dostávajú prostredníctvom stravy a vody.
Zaujímavosťou je, že liečivé účinky tejto rastliny poznali už v antickom Grécku či Ríme. Známy bol predovšetkým jej detoxikačný a ochranný vplyv na dôležitý orgán ľudského tela – pečeň, tým, že pozitívne riadi jej metabolizmus a napomáha tvorbe zdravým pečeňových buniek, ktoré nahrádzajú staré a poškodené. Rovnako zabraňuje prepuknutiu závažných infekčných ochorení pečene, akými sú cirhóza a hepatitída. Tento liečivý účinok môžu využiť aj pacienti chorí na rakovinu pečene za účelom zmiernenia nežiaducich účinkov chemoterapie. Výťažky z pestreca mariánskeho, vrátane oleja, zamedzujú bujneniu kožných buniek pri psoriázea taktiež zmierňujú zápalové stavy. Liečivé účinky uvedenej rastliny oceníte aj pri liečbe neplodnosti spôsobenej endometriózou a aj v prípade, že trpíte žlčovými kameňmi, keďže rastlina pomáha odtoku žlče a tráveniu tukov.
Okrem týchto blahodarných účinkov, môžete výťažky z rastliny užívať aj pri vredovom ochorení žalúdka a dvanástnika, rôznych formách gastritídy a aj vtedy, ak vás trápia zápaly ústnej dutiny či paradentóza.
Článok si pre vás pripravil,
Juraj