Slovník pojmov
A B C Č D E H I J K L M N O P R S Š V Z Ž
Pagaštan konský
Pagaštan konský patrí k liečivým rastlinám. Ako prvý ho spomenul Matthioli v roku 1565, ktorému lekár W. Quacelbenus priniesol z Carihradu konárik so zrelými plodmi. Pagaštan konský má protizápalový účinok, tlmí a odstraňuje opuchy, najmä…
Pantenol
Panthenol, respektíve kyselina pantotenová, je nevyhnutný na udržanie zdravej pokožky, krásnych vlasov a nechtov. Vďaka svojim vynikajúcim zvláčňujúcim schopnostiam sa nachádza v mnohých kozmetických produktoch, vrátane make-upu či šampónov na…
Parabény
Parabény sú skupina konzervačných látok, ktoré sa používajú vo farmácii, potravinárstve, ale aj v kozmetike. Parabén je látka, ktorá má antibakteriálne účinky. Táto vlastnosť zaručuje, že výrobok nepodlieha po dlhšiu dobu kazivosti a zvyšuje jeho…
Pestrec mariánsky
Ostropestrec mariánsky už v minulosti zastával dôležité miesto v domácnostiach. Ľudia ho konzumovali ako zeleninu (spolu s olejom a kuchynskou soľou), jeho koreň s medovinou využívali ako dávidlo. Už starí Rimania ho hojne…
Pivo
Obľúbený nápoj si našiel svoje miesto aj v kozmetike. Pomáha proti akné, ekzémom, ale aj starnutiu. Môžu za to extrakty, ktoré sa v pive nachádzajú. Podľa vedcov ide o polyfenoly ako kemferol, quercetín, tyrozol či kyselina ferulová. Priaznivo…
Pŕhľava dvojdomá
História liečby pomocou pŕhľav siaha do veľmi dávnej minulosti. Na jej liečivé účinky nedala dopustiť v stredoveku abatyša Hildegarda z Bongenu, vodolekár a farár Kneipp a veľa ďalších. Medicínske účinky žihľavy dvojdomej:…
Propolis
Zázračné včelie produkty ako med, propolis a včelí jed sú tu s nami už od nepamäti. Propolis je zmes živicových látok, včelieho vosku, balzamov a éterických olejov. Má protizápalové a bolesť znižujúce účinky, ničí baktérie, bacily a vírusy.
Psoriáza
Psoriáza alebo aj lupienka je autoimúnne zápalové ochorenie kože. Prejavuje sa kožnými hnedočervenými ložiskami najmä v oblastiach lakťov, kolien, krížovej, ale aj vlasovej oblasti. Pri psoriáze je dôležité používanie prírodnej kozmetiky, ktoré…
Pšeničné klíčky
Pšeničné klíčky obsahujú bielkoviny, vitamíny skupiny B ( B1, B2, B3, B6) a vitamín E, esenciálne mastné kyseliny, kyselinu listovú, minerály, (horčík, fosfor, železo, vápnik, draslík, zinok), stopové prvky (mangán a selén), enzýmy. Pomáhajú…