Slovník pojmov, Strana 2

A B C Č D E H I J K L M N O P R S Š V Z Ž

Moringa

Moringa je zdrojom 46-tich prírodných antioxidantov, pôsobí ako prevencia proti chrípke a virózam. Osvedčila sa u diabetikov - znižuje hladinu cukru v krvi. Tiež pomáha proti únave a stresu. Vzácny prírodný prvok Zeatín spomaľuje starnutie…

Morožník

Morožník je bylina, ktorá sa vyskytuje v Kaukaze, Alpách a na Kryme. Iba tento jediný druh – morožník alebo čemerica kaukazská, patrí medzi telu prospešné rastliny, ostatné druhy sú pre človeka jedovaté. Je veľmi známym laxatívom a pomáha pri…

Múmio

Múmio alebo aj shilajit  je horská živica nazývaná niekedy tiež ako "slzy hôr" alebo "čierne zlato". Ide o prírodnú zmes organických a anorganických látok ľahko rozpustných vo vode, ktoré sa zbierajú v skalných trhlinách, dutinách a výčnelkoch…

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky je liečivá bylinka, ktorá pochádza z juhu Európy. Sila nechtíka sa ukrýva nielen v jeho kvetoch, ale aj v listoch, ktoré ukrývajú množstvo užitočných látok.  Patrí medzi najlepšie preventívne a podporné liečebné prostriedky pri…

Olej z čiernej rasce

Tento olej má množstvo zdraviu prospešných látok. Vyrába sa z čiernej rasce Nigella sativa a používa sa na posilnenie imunity, onkologické ochorenia, je účinný voči parazitom, vírusom a baktériám.  Je silným antioxidantom, čím napomáha nielen…

Opuncia

Opuncia je kaktus s jedlými plodmi, ktorý pochádza z Mexika. Odrody s málo tŕňmi alebo úplne bez tŕňov pestovali pravdepodobne už Aztékovia. Plody opuncie sa konzumujú a sú vzácne pre ich účinok na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a riziku…

Pagaštan konský

Pagaštan konský patrí k liečivým rastlinám. Ako prvý ho spomenul Matthioli v roku 1565, ktorému lekár W. Quacelbenus priniesol z Carihradu konárik so zrelými plodmi. Pagaštan konský má protizápalový účinok, tlmí a odstraňuje opuchy, najmä…

Pantenol

Panthenol, respektíve kyselina pantotenová, je nevyhnutný na udržanie zdravej pokožky, krásnych vlasov a nechtov. Vďaka svojim vynikajúcim zvláčňujúcim schopnostiam sa nachádza v mnohých kozmetických produktoch, vrátane make-upu či šampónov na…

Parabény

Parabény sú skupina konzervačných látok, ktoré sa používajú vo farmácii, potravinárstve, ale aj v kozmetike. Parabén je látka, ktorá má antibakteriálne účinky. Táto vlastnosť zaručuje, že výrobok nepodlieha po dlhšiu dobu kazivosti a zvyšuje jeho…

Pestrec mariánsky

Ostropestrec mariánsky už v minulosti zastával dôležité miesto v domácnostiach. Ľudia ho konzumovali ako zeleninu (spolu s olejom a kuchynskou soľou), jeho koreň s medovinou využívali ako dávidlo. Už starí Rimania ho hojne…

Pivo

Obľúbený nápoj si našiel svoje miesto aj v kozmetike. Pomáha proti akné, ekzémom, ale aj starnutiu.  Môžu za to extrakty, ktoré sa v pive nachádzajú. Podľa vedcov ide o polyfenoly ako kemferol, quercetín, tyrozol či kyselina ferulová. Priaznivo…

Pŕhľava dvojdomá

História liečby pomocou pŕhľav siaha do veľmi dávnej minulosti. Na jej liečivé účinky nedala dopustiť v stredoveku abatyša Hildegarda z Bongenu, vodolekár a farár Kneipp a veľa ďalších. Medicínske účinky žihľavy dvojdomej:…

Propolis

Zázračné včelie produkty ako med, propolis a včelí jed sú tu s nami už od nepamäti. Propolis je zmes živicových látok, včelieho vosku, balzamov a éterických olejov. Má protizápalové a bolesť znižujúce účinky, ničí baktérie, bacily a vírusy.

Psoriáza

Psoriáza alebo aj lupienka je autoimúnne zápalové ochorenie kože. Prejavuje sa kožnými hnedočervenými ložiskami najmä v oblastiach lakťov, kolien, krížovej, ale aj vlasovej oblasti. Pri psoriáze je dôležité používanie prírodnej kozmetiky, ktoré…

Pšeničné klíčky

Pšeničné klíčky obsahujú bielkoviny, vitamíny skupiny B ( B1, B2, B3, B6) a vitamín E, esenciálne mastné kyseliny, kyselinu listovú, minerály, (horčík, fosfor, železo, vápnik, draslík, zinok), stopové prvky (mangán a selén), enzýmy. Pomáhajú…

Rakytník

Rakytník je jedným z najlepších zdrojov vitamínu C. Iba jediná bobuľa rakytníka obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C. V priemere tak obsahuje až 24krát viac vitamínu C ako citrusy.Je zdrojom viac ako 190 látok, z ktorých je 10 vitamínov, cez…

Ruská kozmetika

Kozmetika z Ruska - najmä z oblasti Sibíra a  Altaja čerpá výhradne z prírodných zdrojov a je založená na tradičných postupoch výroby kozmetiky pre pleť, telo, vlasy a dentálnu hygienu. Medzi najznámejšie patrí mumio krém alebo višnevského…

Ruská medicína

Dejiny medicíny v Rusku po mnoho storočí súvisia s cárskou šľachtou. Jediným zdrojom lekárskej starostlivosti v provincii do 19. storočia boli bylinkári a liečitelia, ktorí liečili pacientov za peniaze, alebo iné odmeny – napríklad „pohárik a…

Seborea

Seborea je chronické ochorenie kože, kedy dochádza k nadmernej produkcii kožného mazu. Pri jej premnožení pokožka reaguje zápalom a rýchlejšou tvorbou nových buniek v najvrchnejšej vrstvy pokožky. Odumreté…

Šalvia

Šalvia lekárska je u nás známa pre svoje široké liečebné využitie už od stredoveku. Priaznivé účinky šalvie využívali už v starovekom Ríme a predovšetkým v Taliansku táto bylinka stále zaujíma v kuchyni nezastupiteľné miesto.Látky obsiahnuté v šalvii…

Šišiak bajkalský

Šišiak bajkalský (Scutellaria baicalensis) je výnimočná rastlina. Rastie v oblasti Bajkalu, Ďalekého Východu a severnej Číny. Šišiak bajkalský sa používa ako prostriedok znižujúci krvný tlak pri hypertenzii a hladinu cholesterolu v…

Šungit

Prírodný minerál šungit je často nazývaným aj ako “kameňom života”. Má hojivé a dezinfekčné účinky. Najznámejšim je šungit do vody, ktorý z vody absorbuje ťažké kovy, dezinfikuje ju a harmonizuje nielen prostredie vo vode ale aj človeka. Šungit…

Vajce

Vajcia sa používajú na kozmetické účely už po stáročia. Číňania začali používať vajcia ako lak na nechty už okolo 3000 p.n.l. Spomína sa istá Zhang Lihua, preslávená kráska, ktorá žila okolo roku 600 p.n.l. a používala krém vyrobený z vaječného…

Valeriána lekárska

Valerána lekárska je trvalá rastlina, ktorá sa po stáročia používa pri nespavosti, menopauze, úzkosti, strese a hyperaktívnej poruchy (ADHD).

Včelí jed

Zázračné včelie produkty ako med, propolis a včelí jed sú tu s nami už od nepamäti.Včelí jed je jed včely medonosnej, ktorý je žltej farby a má horkastú chuť. Pomáha liečiť niektoré kožné choroby, má protizápalový účinok, znižuje zrážanlivosť krvi –…

Hore